Місто Вознесенськ на Миколаївщині уклало угоду з Єврокомісією, згідно з якою взяло на себе зобов'язання до 2020 року скоротити на 20% обсяги споживання енергоресурсів і зменшити кількість викидів в атмосферу. З цією метою у місті розроблена і виконується спеціальна енергозберігаюча програма, спрямована на заміщення споживання природного газу іншими видами енергії та впровадження нових сучасних технологій.
Яким чином 37-тисячний Вознесенськ економить ресурси і дбає про екологію, кореспондент УКРІНФОРМу попросила розповісти міського голову Юрія Гержова.
- Днями у місті введено в експлуатацію нову котельню, яка працюватиме на електриці у нічний час. Це один із заходів енергозберігаючої програми?
- Саме так. На реконструкцію цієї котельні пішло 280 тисяч гривень. Вона - одна із складових частин програми міста Вознесенська, спрямованої на економію споживання природного газу в теплоенергетиці.
Варто зазначити, що за останні роки місто вже виконало великий обсяг роботи в цьому напрямку: весь житловий сектор переведений на індивідуальне опалення.Тепер йде планомірне зниження тарифів для соціальної сфери. 5 електроагрегатів потужністю 450 кВТ\год, встановлених у новій котельні, дозволять заощадити 108 тисяч кубометрів газу на рік. Окупність витрат - 2,5 роки.
Таким чином ми вже реконструювали 3 котельні, які обслуговують дитсадки та школи - поряд з газовими поставили електричні котли, які працюють вночі. Це дає змогу на третину економити природний газ та зменшувти шкідливі викиди в атмосферу.
Трохи раніше, намагаючись звільнитися від газової залежності, ми також ввели в експлуатацію когенераційну установку для виготовлення власної теплової й електричної енергії. Застосування принципу когенерації саме по собі вигідно: енергія палива спочатку використовується для отримання електрики, а потім з продуктів згорання "видобувають" тепло.
- Ви одне з перших міст в області, та й, мабуть, в Україні, які почали переводити соціальну сферу на сонячні батареї?
- Дійсно, ми встановили на трьох дитсадках сонячні колектори. Вони призначені для забезпечення цих закладів гарячою водою за рахунок сонячної енергії. На ці цілі витрачено близько 400 тисяч гривень.
Крім того, ми виграли державний грант на реалізацію 5 проектів по застосуванню теплоакумулюючих обігрівачів в 4 дитсадках та одному будинку культури. Ідея заключається в тому, що встановлюється спеціальне обладнання, в якому знаходиться речовина, що поглинає електроенергію вночі, коли вона дешева, а вдень віддає її. Це буде реалізовано в першому півріччі цього року за рахунок державного бюджету. На ці цілі виділено 1,2 млн грн.
- У місті розроблено амбіційний проект будівництва біогазової установки. Що це для вас означає?
- Дуже багато. Ця установка дозволить нам повністю відійти від споживання природного газу на об'єктах соціальної сфери.Справа за інвестиціями, яких знадобиться близько 9 мільйонів гривень.У нас уже є певні напрацювання в цьому напрямку і я впевнений, що невдовзі і цей проект буде втілений в життя.
- За впровадження передових технологій у сфері заощадження та економного використання енергії Вознесенськ став членом Асоціації енергозберігаючих міст України. Я так розумію, що на цьому ви не зупинитеся?
- Сьогодні у нас немає іншого виходу. Ціни на газ не дають підстав для оптимізму. Вознесенськ потрапив до переліку міст, які беруть участь у проекті USAID "Реформа міського теплозабезпечення в Україні" (РМТ). Ми розуміємо, що бюджетних коштів на все не вистачає, тому намагаємося залучати інвесторів, брати участь у грантовських програмах.
Алла Мірошниченко, МИКОЛАЇВ. 23 січня 2012 року.
ukrinform.ua